PARLINFO

RIDER, Timothy Byron
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1848.01.08
Place of Birth: Fitch Bay, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1917.12.02 (69 years old)
Profession | Occupation: Merchant, postmaster, sawmiller
Federal Political Experience
Years of Service: 1937 Days (5 years, 3 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Stanstead, Quebec Liberal 1896.06.23 Defeated
Stanstead, Quebec Liberal 1891.03.05 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1891.03.05 -

^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Stanstead,
Quebec
Municipal Government Mayor -
Stanstead,
Quebec
Municipal Government Town Councillor -

^



© Library of Parliament