PARLINFO

NASSERDEN, Edward
Picture of NASSERDEN,  Edward
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1919.04.06
Place of Birth: Clarks Crossing, Saskatchewan, Canada
Profession | Occupation: Executive director, farmer
Notes: Of Lebanese origin.
Federal Political Experience
Years of Service: 3739 Days (10 years, 2 months, 26 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saskatoon--Biggar, Saskatchewan Progressive Conservative 1968.06.25 Defeated
Rosthern, Saskatchewan Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Rosthern, Saskatchewan Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Rosthern, Saskatchewan Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Rosthern, Saskatchewan Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Rosthern, Saskatchewan Progressive Conservative 1953.08.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1958.03.31 - 1968.06.24

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Responsibilities
Saskatchewan

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Leader of the Progressive Conservative Party (Provincial) 1971 - 1972
Leader of the Progressive Conservative Party (Provincial) 1970 - 1971
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Saskatchewan,
Saskatchewan
School Board School Trustee -

^



© Library of Parliament