PARLINFO

BUTCHER, Harry, LL.B.
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1873.12.15
Place of Birth: Greenwich, England
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1956.12.29 (83 years old)
Profession | Occupation: Barrister
Federal Political Experience
Years of Service: 1904 Days (5 years, 2 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Last Mountain, Saskatchewan Liberal 1930.07.28 Elected
Last Mountain, Saskatchewan Liberal 1925.10.29 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1925.10.29 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Punnichy,
Saskatchewan
School Board Chair 1920 - 1932

^



© Library of Parliament