PARLINFO

SAVARD, Pierre Raymond
Picture of SAVARD,  Pierre Raymond
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1927.06.29
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Administrator, businessman, merchant, stockholder, store owner
Federal Political Experience
Years of Service: 2660 Days (7 years, 3 months, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Verdun--Saint-Paul, Quebec Liberal 1984.09.04 Defeated
Verdun, Quebec Liberal 1980.02.18 Elected
Verdun, Quebec Liberal 1979.05.22 Elected
Verdun, Quebec Liberal 1977.05.24
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1977.05.24 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Public Works 1980.03.04 - 1982.02.28

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Verdun,
Quebec
Municipal Government Mayor 1985 - 1993
Verdun,
Quebec
Municipal Government Town Councillor 1973 - 1985

^



© Library of Parliament