PARLINFO

MURPHY, Henry Joseph
Picture of MURPHY,  Henry Joseph
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1921.02.09
Place of Birth: Moncton, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2006.11.26 (85 years old)
Profession | Occupation: Barrister
Federal Political Experience
Years of Service: 1694 Days (4 years, 7 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Westmorland, New Brunswick Liberal 1958.03.31 Defeated
Westmorland, New Brunswick Liberal 1957.06.10 Elected
Westmorland, New Brunswick Liberal 1953.08.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1953.08.10 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Moncton,
New Brunswick
Municipal Government Alderman 1951 - 1953
Westmorland County,
New Brunswick
Regional Government Councillor 1951 - 1953
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Merchant Navy -
Unspecified -
World War II, 1939-1945 Participant -
Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Nephew Murphy, Brian
(M.P.)
1961.03.17

^



© Library of Parliament