PARLINFO

BORRIE, Robert James
Picture of BORRIE,  Robert James
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1926.12.31
Place of Birth: Cobalt, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1999.12.26 (72 years old)
Profession | Occupation: Manager, secretary
Federal Political Experience
Years of Service: 1588 Days (4 years, 4 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Prince George--Peace River, British Columbia Liberal 1972.10.30 Defeated
Prince George--Peace River, British Columbia Liberal 1968.06.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1968.06.25 -

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Army Corporal 1945 - 1945

^



© Library of Parliament