PARLINFO

WHELER, George, J.P.
Picture of WHELER,  George, J.P.

Source: Campeau, F.R.E. Illustrated guide to the House of Commons and Senate of Canada. Ottawa, 1885.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1836.09.02
Place of Birth: Markham, Upper Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1908.07.06 (71 years old)
Profession | Occupation: Mill owner, postmaster
Federal Political Experience
Years of Service: 2032 Days (5 years, 6 months, 24 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Ontario West, Ontario Resignation. Liberal 1882.06.20 Elected
Ontario North, Ontario Liberal 1880.08.28
(By-Election)
Elected
Ontario North, Ontario Election declared void. Liberal 1878.09.17 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1880.08.28 - 1884.07.06
Liberal 1878.09.17 - 1880.06.10

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Uxbridge,
Ontario
Municipal Government Reeve 1876 - 1878
Uxbridge,
Ontario
Municipal Government Reeve 1871 - 1871
Uxbridge,
Ontario
Municipal Government Warden 1871 - 1871
Uxbridge,
Ontario
Municipal Government Reeve 1866 - 1869

^



© Library of Parliament