PARLINFO

BEAUDRY, Roland
Picture of BEAUDRY,  Roland
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1906.02.14
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1964.12.14 (58 years old)
Profession | Occupation: Journalist, publicist, publisher
Federal Political Experience
Years of Service: 4676 Days (12 years, 9 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saint-Jacques, Quebec Liberal 1957.06.10 Elected
Saint-Jacques, Quebec Liberal 1953.08.10 Elected
St. James, Quebec Liberal 1949.06.27 Elected
St. James, Quebec Liberal 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1945.06.11 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament