PARLINFO

MCLURE, Winfield Chester Scott
Picture of MCLURE,  Winfield Chester Scott
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1875.03.16
Place of Birth: North Rustico, Prince Edward Island, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1955.06.18 (80 years old)
Profession | Occupation: Broker, teacher, trader
Federal Political Experience
Years of Service: 4886 Days (13 years, 4 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Queen's, Prince Edward Island Progressive Conservative 1953.08.10 Defeated
Queen's, Prince Edward Island Progressive Conservative 1949.06.27 Elected
Queen's, Prince Edward Island Progressive Conservative 1945.06.11 Elected
Queen's, Prince Edward Island National Government 1940.03.26 Defeated
Queen's, Prince Edward Island Conservative (1867-1942) 1935.10.14 Defeated
Queen's, Prince Edward Island Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1945.06.11 -
National Government 1940.03.26 - 1945.06.10
Conservative (1867-1942) 1930.07.28 - 1940.03.25

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Co-Chair Show Details

Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative Party Prince Edward Island 1923.07.24 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
5th Queens Prince Edward Island 1923.07.24 - 1930
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Prince Edward Island 1923.07.24 - 1930

^



© Library of Parliament