PARLINFO

MACDOUGALL, John Lorne, D.D.S.
Picture of MACDOUGALL,  John Lorne, D.D.S.
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1898.11.18
Place of Birth: Tiverton, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1956.06.06 (57 years old)
Profession | Occupation: Dentist, executive, organizer
Federal Political Experience
Years of Service: 2537 Days (6 years, 11 months, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Vancouver--Burrard, British Columbia Died in office. Liberal 1953.08.10 Elected
Vancouver--Burrard, British Columbia Liberal 1949.06.27 Elected
Vancouver East, British Columbia Liberal 1935.10.14 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1956.06.06

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Navy Served overseas. -
World War I, 1914-1918 Participant -

^



© Library of Parliament