PARLINFO

ADAMS, The Hon. Michael, Q.C.
Picture of ADAMS, The Hon. Michael, Q.C.

Source: Weeks, Edward. The Miramichi Fish & Game Club: a history. Fredericton, N.B. : Brunswick Press, c1984.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1845.08.13
Place of Birth: Douglastown, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1899.01.02 (53 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2860 Days (7 years, 9 months, 30 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Northumberland, New Brunswick Conservative (1867-1942) 1896.01.07 - 1899 Bowell, Mackenzie
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Northumberland, New Brunswick Resignation. Called to the Senate. Conservative (1867-1942) 1891.03.05 Elected
Northumberland, New Brunswick Conservative (1867-1942) 1887.02.22 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1891.03.05 - 1899

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative New Brunswick 1870.06.01 - 1887
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Northumberland New Brunswick 1878.06.01 - 1887
Northumberland New Brunswick 1870.06.01 - 1874.06.01
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly New Brunswick 1878.06 - 1887
Legislative Assembly New Brunswick 1870.06 - 1874.06
^ Provincial / Territorial Responsibilities
New Brunswick

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Provincial Surveyor General 1878 - 1883
Provincial Surveyor General 1878 - 1883

^



© Library of Parliament