PARLINFO

CAMPBELL, John
Picture of CAMPBELL,  John
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1936.01.02
Place of Birth: Salaberry-de-Valleyfield, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Businessman, insurance agent
Federal Political Experience
Years of Service: 4327 Days (11 years, 10 months, 5 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Lasalle, Quebec Liberal 1984.09.04 Defeated
Lasalle, Quebec Liberal 1980.02.18 Elected
Lasalle, Quebec Liberal 1979.05.22 Elected
Lasalle--Émard--Côte Saint-Paul, Quebec Liberal 1974.07.08 Elected
Lasalle, Quebec Liberal 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1972.10.30 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Veterans Affairs 1980.03.04 - 1982.02.28

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
LaSalle,
Quebec
Municipal Government City Councillor 1967 - 1972

^



© Library of Parliament