PARLINFO

VALOIS, Philippe
Picture of VALOIS,  Philippe
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1907.03.27
Place of Birth: Lachute, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1986.07.31 (79 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 3199 Days (8 years, 9 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Argenteuil--Deux-Montagnes, Quebec Liberal 1957.06.10 Elected
Argenteuil--Deux-Montagnes, Quebec Liberal 1953.08.10 Elected
Argenteuil--Deux-Montagnes, Quebec Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament