PARLINFO

DEMERS, Louis Julien
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1848.12.09
Place of Birth: St-Romuald, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1905.04.29 (56 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 2230 Days (6 years, 1 month, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Lévis, Quebec Died in office. Liberal 1904.11.03 Elected
Lévis, Quebec Liberal 1900.11.07 Elected
Lévis, Quebec Liberal 1899.03.22
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1899.03.22 - 1905.04.29

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament