PARLINFO

BERGER, Jean-Charles Richard (Jean)
Picture of BERGER,  Jean-Charles Richard (Jean)
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1924.12.08
Place of Birth: Ville Montmorency, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Radio & tv commentator, reporter
Federal Political Experience
Years of Service: 1905 Days (5 years, 2 months, 19 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kamouraska, Quebec Liberal 1968.06.25 Defeated
Montmagny--l'Islet, Quebec Liberal 1965.11.08 Elected
Montmagny--l'Islet, Quebec Liberal 1963.04.08 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1963.04.08 -

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament