PARLINFO

STEWART, Alistair McLeod
Picture of STEWART,  Alistair McLeod
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1905.10.02
Place of Birth: Buckhaven, Scotland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1970.04.03 (64 years old)
Profession | Occupation: Chartered accountant
Federal Political Experience
Years of Service: 4676 Days (12 years, 9 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Winnipeg South Centre, Manitoba New Democratic Party 1963.04.08 Defeated
Winnipeg North, Manitoba Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1958.03.31 Defeated
Winnipeg North, Manitoba Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1957.06.10 Elected
Winnipeg North, Manitoba Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1953.08.10 Elected
Winnipeg North, Manitoba Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1949.06.27 Elected
Winnipeg North, Manitoba Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1961.08.03 -
Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1945.06.11 - 1961.08.02

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament