PARLINFO

RAYMOND, William Gawtress
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1855.03.24
Place of Birth: London, England
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1942.04.23 (87 years old)
Profession | Occupation: Merchant, postmaster
Federal Political Experience
Years of Service: 1423 Days (3 years, 10 months, 23 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Brantford City, Ontario Liberal 1925.10.29 Defeated
Brantford, Ontario Liberal 1921.12.06 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1921.12.06 -

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Brantford,
Ontario
Municipal Government Mayor 1898 - 1899
Brantford,
Ontario
Municipal Government Alderman 1890 - 1895

^



© Library of Parliament