PARLINFO

LARUE, Joseph-Ernest-Henri, B.L., LL.B., N.P.
Picture of LARUE,  Joseph-Ernest-Henri, B.L., LL.B., N.P.

Source: Jean-François LaRue (grandson) Received December 9, 2005
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1892.02.15
Place of Birth: Baie-des-Sables, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1973.10.20 (81 years old)
Profession | Occupation: Notary
Federal Political Experience
Years of Service: 1904 Days (5 years, 2 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Matapédia--Matane, Quebec National Government 1940.03.26 Defeated
Matapédia--Matane, Quebec Conservative (1867-1942) 1935.10.14 Defeated
Matane, Quebec Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1930.07.28 - 1935.10.14

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Son LaRue, Perrault
(M.P.)
1925.03.31 1987.11.08

^



© Library of Parliament