PARLINFO

ORANGE, Robert John (Bud), B.A.
Picture of ORANGE,  Robert John (Bud), B.A.
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1926.01.03
Place of Birth: Ottawa, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2007.05.06 (81 years old)
Profession | Occupation: Economist, public servant
Federal Political Experience
Years of Service: 2548 Days (6 years, 11 months, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Northwest Territories, Northwest Territories Liberal 1968.06.25 Elected
Northwest Territories, Northwest Territories Liberal 1965.11.08 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1965.11.08 - 1972.10.29

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Energy, Mines and Resources 1968.08.30 - 1970.09.30

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Navy Fleet Air Arm 1945 - 1945

^



© Library of Parliament