PARLINFO

KING, Frederick John
Picture of KING,  Frederick John
© House of Commons 1984
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1923.06.11
Place of Birth: Kaleden, British Columbia, Canada
Profession | Occupation: Farmer, orchardist, public servant
Federal Political Experience
Years of Service: 3471 Days (9 years, 6 months, 2 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Okanagan--Similkameen--Merritt, British Columbia Progressive Conservative 1988.11.21 Defeated
Okanagan--Similkameen, British Columbia Progressive Conservative 1984.09.04 Elected
Okanagan--Similkameen, British Columbia Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
Okanagan--Similkameen, British Columbia Progressive Conservative 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1979.05.22 - 1988.11.20

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Agriculture Area of responsibility: Horticulture 1980 - 1983

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
External Relations 1983.09 - 1984

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Served in Canada, southeast Asia (India/Burma), and post-war Europe. Returned to Canada, 1946. 1942.01.01 - 1946.01.01
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Books

  • Rapport de la Sous-commission sur la libre circulation de l'information et des personnes.
    Bruxelles : Secrétariat international; 1988. iii, 51 p.

  • Rapport de la Sous-commission sur la libre circulation de l'information et des personnes (1987)] .
    Bruxelles : Secrétariat international; 1987. ii, 46 p.

  • Rapport sur la Conférence de suivi de Vienne .
    Bruxelles : Assemblée de l'Atlantique Nord, Secrétariat international,; 1989. 43 p.

  • Report of the Sub-Committee on the Free Flow of Information and People.
    Brussels : International Secretariat; 1988. iii, 46 p.

  • Report of the Sub-Committee on the Free Flow of Information and People .
    Brussels : International Secretariat; 1987. ii, 40 p.

  • Report on the Vienna follow-up conference .
    Brussels : North Atlantic Assembly, International Secretariat; 1989. 39 p.


^



© Library of Parliament