PARLINFO

ROMPRÉ, Aristide Stanislas Joseph
Picture of ROMPRÉ,  Aristide Stanislas Joseph
Photographer:
Arthur Roy
© Unknown

Source: Library and Archives Canada, PA 047701
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1912.08.01
Place of Birth: St-Ubald, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1976.09.29 (64 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 1540 Days (4 years, 2 months, 19 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Portneuf, Quebec Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Portneuf, Quebec Progressive Conservative 1957.06.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St-Ubald,
Quebec
Municipal Government Mayor 1953 - 1962
St-Ubald,
Quebec
Municipal Government Mayor 1949 - 1951

^



© Library of Parliament