PARLINFO

TAYLOR, Don L.
Picture of TAYLOR,  Don L.
© House of Commons 1979
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1931.01.01
Place of Birth: Edmonton, Alberta, Canada
Profession | Occupation: Teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 272 Days (8 months, 29 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Cowichan--Malahat--The Islands, British Columbia Progressive Conservative 1984.09.04 Defeated
Cowichan--Malahat--The Islands, British Columbia Progressive Conservative 1980.02.18 Defeated
Cowichan--Malahat--The Islands, British Columbia Progressive Conservative 1979.05.22 Elected
Nanaimo--Cowichan--The Islands, British Columbia Progressive Conservative 1974.07.08 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1974.07.08 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament