PARLINFO

DAVIDSON, James Ironside
Picture of DAVIDSON,  James Ironside
© Public domain
Source: Whitby Public Library, 31-009-519
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1818.06.18
Place of Birth: Monquhitten, Aberdeenshire, Scotland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1902.02.15 (83 years old)
Profession | Occupation: Farmer, rancher
Federal Political Experience
Years of Service: 317 Days (10 months, 13 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Ontario South, Ontario Election declared void. Liberal 1891.03.05 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1891.03.05 - 1892.01.15

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament