PARLINFO

RINFRET, The Hon. Édouard-Gabriel, C.P., O.C., Q.C., LL.M., LL.D.
Picture of RINFRET, The Hon. Édouard-Gabriel, C.P., O.C., Q.C., LL.M., LL.D.
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1905.05.12
Place of Birth: St-Jérôme, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1994.01.11 (88 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2438 Days (6 years, 8 months, 3 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Outremont--St-Jean, Quebec Resignation. Appointed Puisne Judge, Court of Queen's Bench, Quebec, February 13, 1952. Liberal 1949.06.27 Elected
Outremont, Quebec Liberal 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1945.06.11 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Minister

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Postmaster General Resignation. Appointed Puisne Judge, Court of Queen's Bench, Quebec, February 13, 1952. 1949.08.25 - 1952.02.12

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament