PARLINFO

BAWDEN, Peter Colwell, O.C.
Picture of BAWDEN,  Peter Colwell, O.C.
© House of Commons 1974
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1929.01.01
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1991.02.28 (62 years old)
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 2395 Days (6 years, 6 months, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Calgary South, Alberta Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Calgary South, Alberta Progressive Conservative 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Supply and Services 1976.05 - 1978.12
Asia-Pacific Area of responsibility: Pacific Rim trade 1973.10.24 - 1974.09.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament