PARLINFO

KELLWAY, Matthew, B.A., MIR
Picture of KELLWAY,  Matthew, B.A., MIR
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Beaches--East York, Ontario
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1964.12.10
Place of Birth: Hull, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Economist, industrial relations officer, labour representative, policy analyst
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-992-2115
Fax: 613-996-7942
E-Mail: matthew.kellway@parl.gc.ca
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 416-467-0860 Fax: 416-467-0905
155 Main Street
Toronto, Ontario
M4E 2V9
Federal Political Experience
Years of Service: 1280 Days (3 years, 6 months, 2 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Beaches--East York, Ontario Maiden speech. New Democratic Party 2011.05.02 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Urban Affairs 2013.08.13 -
Military Procurement 2012.04.19 - 2013.08.12

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Transport 2014.03.20 -
Military Procurement 2011.06.02 - 2012.04.18

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament