PARLINFO

CHURCH, Thomas Langton, K.C., B.C.L.
Picture of CHURCH,  Thomas Langton, K.C., B.C.L.
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1870
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1950.02.07 (80 years old)
Profession | Occupation: Barrister
Federal Political Experience
Years of Service: 8772 Days (24 years, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Broadview, Ontario Died in office. Progressive Conservative 1949.06.27 Elected
Broadview, Ontario Progressive Conservative 1945.06.11 Elected
Broadview, Ontario National Government 1940.03.26 Elected
Broadview, Ontario Conservative (1867-1942) 1935.10.14 Elected
Toronto East, Ontario Conservative (1867-1942) 1934.09.24
(By-Election)
Elected
Toronto West Centre, Ontario Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Defeated
Toronto Northwest, Ontario Conservative (1867-1942) 1926.09.14 Elected
Toronto Northwest, Ontario Conservative (1867-1942) 1925.10.29 Elected
Toronto North, Ontario Conservative (1867-1942) 1921.12.06 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1945.06.11 -
National Government 1940.03.26 - 1945.06.10
Conservative (1867-1942) 1921.12.06 - 1940.03.25

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Toronto,
Ontario
Municipal Government Mayor 1915 - 1921
Toronto,
Ontario
Municipal Government Alderman 1905 - 1909
Toronto,
Ontario
School Board School Trustee 1898 - 1904
Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament