PARLINFO

MCKAY, The Hon. Thomas
Picture of MCKAY, The Hon. Thomas
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 025846
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1839.01.08
Place of Birth: Pictou, Nova Scotia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1912.01.13 (73 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 13624 Days (37 years, 3 months, 19 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Truro, Nova Scotia Liberal-Conservative 1881.12.24 - 1912.01.13 Macdonald, John Alexander
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Colchester, Nova Scotia Resignation. Liberal-Conservative 1878.09.17 Elected
Colchester, Nova Scotia Liberal-Conservative 1874.12.17
(By-Election)
Elected
Colchester, Nova Scotia Unseated on petition. Liberal-Conservative 1874.01.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal-Conservative 1874.01.22 -

^ Committees - Senate
Chair Show Details

Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament