PARLINFO

MACARTHUR, The Hon. Creelman
Picture of MACARTHUR, The Hon. Creelman
Photographer:
Arthur Roy
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 047369
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1874.06.12
Place of Birth: Summerside, Prince Edward Island, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1943.12.27 (69 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 6688 Days (18 years, 3 months, 23 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Prince, Prince Edward Island Liberal 1925.09.05 - 1943.12.27 King, William Lyon Mackenzie
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1925.09.05 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal Party Prince Edward Island 1919.07.24 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Prince 5th District Prince Edward Island 1919.07.24 - 1925.09.01
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Prince Edward Island 1919.07.24 - 1925.09
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Summerside,
Prince Edward Island
Municipal Government Town Councillor 1912 - 1913

^



© Library of Parliament