PARLINFO

LAMBERT, Joseph Adrien Henri
Picture of LAMBERT,  Joseph Adrien Henri
© House of Commons 1979
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1913.07.15
Place of Birth: Saint-Adrien-d'Irlande, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2003.07.23 (90 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 4255 Days (11 years, 7 months, 24 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Bellechasse, Quebec Social Credit 1980.02.18 Defeated
Bellechasse, Quebec Social Credit 1979.05.22 Elected
Bellechasse, Quebec Social Credit 1974.07.08 Elected
Bellechasse, Quebec Social Credit 1972.10.30 Elected
Bellechasse, Quebec Ralliement Créditiste 1968.06.25 Elected
Lotbinière, Quebec Ralliement Créditiste 1965.11.08 Defeated
Lotbinière, Quebec Independent 1949.06.27 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Social Credit 1971.04.01 - 1980.02.17
Ralliement Créditiste 1968.06.25 - 1971.03.31

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St-Janvier-de-Joly,
Quebec
Municipal Government Secretary-Treasurer

Founding member of the municipality of St-Janvier-de-Joly

1944 - 1970

^



© Library of Parliament