PARLINFO

REID, The Hon. James
Picture of REID, The Hon. James
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 025906
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1839.08.02
Place of Birth: Wakefield, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1904.05.03 (64 years old)
Profession | Occupation: Businessman, miner
Federal Political Experience
Years of Service: 8434 Days (23 years, 1 month, 3 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Cariboo, British Columbia Liberal-Conservative 1888.10.08 - 1904.05.03 Macdonald, John Alexander
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Cariboo, British Columbia Resignation. Called to the Senate. Liberal-Conservative 1887.02.22 Elected
Cariboo, British Columbia Liberal-Conservative 1882.06.20 Elected
Cariboo, British Columbia Liberal-Conservative 1881.03.31
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal-Conservative 1881.03.31 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament