PARLINFO

HOLLINGWORTH, Allan Henry, Q.C., B.A., B.Comm., LL.B.
Picture of HOLLINGWORTH,  Allan Henry, Q.C., B.A., B.Comm., LL.B.
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1918.08.28
Place of Birth: Brockville, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2005.08.16 (86 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1400 Days (3 years, 9 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
York Centre, Ontario Liberal 1958.03.31 Defeated
York Centre, Ontario Liberal 1957.06.10 Defeated
York Centre, Ontario Liberal 1953.08.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1953.08.10 - 1957.06.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
North York,
Ontario
Municipal Government Councillor During 2 years -
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Sergeant 1942 - 1945

^



© Library of Parliament