PARLINFO

LESSARD, H.-Pit
Picture of LESSARD,  H.-Pit
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1913.02.11
Place of Birth: Ste-Germaine, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1984.09.10 (71 years old)
Profession | Occupation: Agent, garage owner / operator
Federal Political Experience
Years of Service: 5327 Days (14 years, 7 months, 1 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Lasalle, Quebec Liberal 1968.06.25 Elected
Saint-Henri, Quebec Liberal 1965.11.08 Elected
Saint-Henri, Quebec Liberal 1963.04.08 Elected
Saint-Henri, Quebec Liberal 1962.06.18 Elected
Saint-Henri, Quebec Liberal 1958.03.31 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1958.03.31 - 1972.10.29

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Montreal,
Quebec
Municipal Government City Councillor 1954 - 1957

^



© Library of Parliament