PARLINFO

PELLETIER, François Jean
Picture of PELLETIER,  François Jean
© House of Commons 1918
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1863.11.17
Place of Birth: Ste-Anne de la Pocatière, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1945.12.15 (82 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 2873 Days (7 years, 10 months, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Matane, Quebec Liberal 1921.12.06 Elected
Matane, Quebec Elected to the Legislature of the State of Montana, 1899; re-elected 1901. Laurier Liberal 1917.12.17 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1921.12.06 -
Laurier Liberal 1917.12.17 - 1921.12.05

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament