PARLINFO

MONETTE, Marcel
Picture of MONETTE,  Marcel
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1895.01.28
Place of Birth: St-Édouard de Napierville, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1966.01.17 (70 years old)
Profession | Occupation: Baker
Federal Political Experience
Years of Service: 3080 Days (8 years, 5 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Mercier, Quebec Liberal 1958.03.31 Defeated
Mercier, Quebec Liberal 1957.06.10 Elected
Mercier, Quebec Liberal 1953.08.10 Elected
Mercier, Quebec Liberal 1949.10.24
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.10.24 - 1957.06.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Pointe-aux-Trembles,
Quebec
Municipal Government Alderman For 10 years. -
Pointe-aux-Trembles,
Quebec
Municipal Government Mayor For 5 years. -
Pointe-aux-Trembles,
Quebec
Municipal Government School Commissioner -

^



© Library of Parliament