PARLINFO

MCCAIN, Fred Alward, B.Sc.
Picture of MCCAIN,  Fred Alward, B.Sc.
© House of Commons 1984
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1917.11.11
Place of Birth: Florenceville, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1997.10.12 (79 years old)
Profession | Occupation: Businessman, farmer, produce dealer, teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 5866 Days (16 years, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Carleton--Charlotte, New Brunswick Progressive Conservative 1984.09.04 Elected
Carleton--Charlotte, New Brunswick Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
Carleton--Charlotte, New Brunswick Progressive Conservative 1979.05.22 Elected
Carleton--Charlotte, New Brunswick Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Carleton--Charlotte, New Brunswick Progressive Conservative 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Deputy Chair of Committees of the Whole

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Deputy Chair of Committees of the Whole 1979.10.09 - 1979.12.14

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Agriculture 1976 - 1976

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Privy Council 1983 - 1984

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Artillery Lieutenant 1945.01.01 - 1946.01.01
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Multiple Authors Oral History Project

  • Interview of Fred McCain conducted in 1988 / by Tom Earle.
    Ottawa : Library of Parliament; 1988. 102 leaves


^



© Library of Parliament