PARLINFO

BOUCHER DE NIVERVILLE, Louis-Charles, Q.C.
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1825.08.12
Place of Birth: Trois-Rivières, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1869.08.01 (43 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 377 Days (1 year, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Three Rivers, Quebec Resignation. To become Sheriff of Trois-Rivières. Conservative (1867-1942) 1867.09.20 During the general election of 1867, elections in the constituencies were held at various times between 1867-08-07 and 1867-09-20. Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1867.09.20 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative Quebec 1867.09.01 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Trois-Rivières Quebec 1867.09.01 - 1868.09.30
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
National Assembly Quebec 1867.09 - 1868.09.30
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Trois-Rivières,
Quebec
Municipal Government Mayor 1863 - 1865

^



© Library of Parliament