PARLINFO

CORBETT, Robert Alfred
Picture of CORBETT,  Robert Alfred
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1938.12.14
Place of Birth: Saint John, New Brunswick, Canada
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 5488 Days (15 years, 9 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Fundy--Royal, New Brunswick Progressive Conservative 1993.10.25 Defeated
Fundy--Royal, New Brunswick Progressive Conservative 1988.11.21 Elected
Fundy--Royal, New Brunswick Progressive Conservative 1984.09.04 Elected
Fundy--Royal, New Brunswick Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
Fundy--Royal, New Brunswick Progressive Conservative 1979.05.22 Elected
Fundy--Royal, New Brunswick Progressive Conservative 1978.10.16
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1978.10.16 - 1993.10.24

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Fisheries 1983 - 1983

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Vice-Chair Show Details

Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative Party New Brunswick 1974.11.18 - 1978
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Queens South New Brunswick 1974.11.18 - 1978
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly New Brunswick 1974.11.18 - 1978
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal New Brunswick Regiment -
Royal Canadian Infantry Corps (Toronto Scottish Regiment) Second Lieutenant -

^



© Library of Parliament