PARLINFO

TESSIER, The Hon. Ulric Joseph
Picture of TESSIER, The Hon. Ulric Joseph
© Public Domain
Source: Library and Archives Canada, C 007557
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1817.05.04
Place of Birth: Québec, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1892.04.07 (74 years old)
Profession | Occupation: Author, dean, lawyer, professor
Federal Political Experience
Years of Service: 1939 Days (5 years, 3 months, 22 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Gulf, Quebec Resigned Liberal 1867.10.23 - 1873.02.11 Royal Proclamation
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1867.10.23 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Québec,
Quebec
Municipal Government Mayor 1853 - 1853
Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Son Tessier, Jules
(Senator)
1852.04.16 1934.01.06

^



© Library of Parliament