PARLINFO

MALOUIN, Jacques
Picture of MALOUIN,  Jacques

Source: Campeau, F.R.E. Illustrated guide to the House of Commons and Senate of Canada. Ottawa, 1879.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1826.02.01
Place of Birth: Qu├ębec, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1901.11.30 (75 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1690 Days (4 years, 7 months, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Quebec-Centre, Quebec Independent 1882.06.20 Defeated
Quebec-Centre, Quebec Independent 1878.09.17 Elected
Quebec-Centre, Quebec Independent 1877.11.03
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Independent 1877.11.03 -

Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Son Malouin, Arthur Cyrille Albert
(M.P.)
1857.03.13 1936.04.05

^



© Library of Parliament