PARLINFO

MACMASTER, Sir Donald
Picture of MACMASTER, Sir Donald

Source: Campeau, F.R.E. Illustrated guide to the House of Commons and Senate of Canada. Ottawa, 1885.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1846.09.03
Place of Birth: Williamstown, Canada West
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1922.03.03 (75 years old)
Profession | Occupation: Crown prosecutor, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1708 Days (4 years, 8 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Glengarry, Ontario Elected to the British House of Commons, 1910-1921. Conservative (1867-1942) 1887.02.22 Defeated
Glengarry, Ontario Conservative (1867-1942) 1882.06.20 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1882.06.20 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative Ontario 1879.06.05 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Glengarry Ontario 1879.06.05 - 1882.05.01
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Ontario 1879.06.05 - 1882.05

^



© Library of Parliament