PARLINFO

SHIPLEY, Marie Ann
Picture of SHIPLEY,  Marie Ann
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1899.04.08
Place of Birth: Lawrence Station, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1981.03.22 (81 years old)
Profession | Occupation: Homemaker, secretary
Notes: First woman in Canadian Parliamentary history to move the Address in Reply to the Speech from the Throne.
Federal Political Experience
Years of Service: 1400 Days (3 years, 9 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Timiskaming, Ontario Liberal 1962.06.18 Defeated
Timiskaming, Ontario Liberal 1957.06.10 Defeated
Timiskaming, Ontario Liberal 1953.08.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1953.08.10 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Teck Township,
Ontario
Regional Government Reeve 1943 - 1952

^



© Library of Parliament