PARLINFO

DESROCHERS, Jules, M.D.
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1874.06.30
Place of Birth: Lotbinière, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1939.01.04 (64 years old)
Profession | Occupation: Pharmacist, physician
Federal Political Experience
Years of Service: 1904 Days (5 years, 2 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Portneuf, Quebec Liberal 1930.07.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1930.07.28 - 1935.10.13

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St-Raymond,
Quebec
Municipal Government Mayor 1914 - 1921
St-Raymond,
Quebec
School Board President 1908 - 1928

^



© Library of Parliament