PARLINFO

INMAN, The Hon. Florence Elsie, LL.D.(Hon.)
Picture of INMAN, The Hon. Florence Elsie, LL.D.(Hon.)
© Senate
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1891.12.05
Place of Birth: West River, Prince Edward Island, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1986.05.31 (94 years old)
Profession | Occupation: Director
Federal Political Experience
Years of Service: 11266 Days (30 years, 10 months, 4 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Murray Harbour, Prince Edward Island Liberal 1955.07.28 - 1986.05.31 St-Laurent, Louis Stephen
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1955.07.28 - 1986.05.31

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details

Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Multiple Authors Oral History Project

  • Interview of the Hon. Elsie Inman conducted November 3, 1978 / by Peter Stursberg.
    Ottawa : Library of Parliament; 1978. 62 leaves


^



© Library of Parliament