PARLINFO

EDWARDS, Manley Justin, LL.B.
Picture of EDWARDS,  Manley Justin, LL.B.
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1892.02.18
Place of Birth: Caistorville, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1962.05.08 (70 years old)
Profession | Occupation: Barrister, teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 1903 Days (5 years, 2 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Calgary West, Alberta Liberal 1940.03.26 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1940.03.26 - 1945.06.10

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament