PARLINFO

STAFFORD, Harold Edwin, B.Sc., B.C.L.
Picture of STAFFORD,  Harold Edwin, B.Sc., B.C.L.
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1921.04.20
Place of Birth: Fredericton, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2005.01.18 (83 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2548 Days (6 years, 11 months, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Elgin, Ontario Liberal 1972.10.30 Defeated
Elgin, Ontario Liberal 1968.06.25 Elected
Elgin, Ontario Liberal 1965.11.08 Elected
Elgin, Ontario Liberal 1963.04.08 Defeated
Elgin, Ontario Liberal 1962.06.18 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1962.06.18 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force 1941.03.01 - 1945.09.01

^



© Library of Parliament