PARLINFO

L'ESPÉRANCE, The Hon. David Ovide
Picture of L'ESPÉRANCE, The Hon. David Ovide
Studio:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 043120
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1864.01.06
Place of Birth: Montmagny, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1941.08.31 (77 years old)
Profession | Occupation: Manufacturer
Federal Political Experience
Years of Service: 10524 Days (28 years, 9 months, 24 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Gulf, Quebec Conservative (1867-1942) 1917.07.26 - 1941.08.31 Borden, Robert Laird
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Montmagny, Quebec Resignation. Conservative (1867-1942) 1911.09.21 Elected
Montmagny, Quebec Conservative (1867-1942) 1908.10.26 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1908.10.26 -

^ Committees - Senate
Chair Show Details

Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament