PARLINFO

BICKERDIKE, Robert
Picture of BICKERDIKE,  Robert

Source: The Canadian Parliament : biographical sketches and photo-engravures... Montreal : Perrault Print. Co., 1906.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1843.08.17
Place of Birth: Kingston, Canada West
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1928.12.28 (85 years old)
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 6249 Days (17 years, 1 month, 10 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
St. Lawrence, Quebec Liberal 1911.09.21 Elected
St. Lawrence, Quebec Liberal 1908.10.26 Elected
St. Lawrence, Quebec Liberal 1904.11.03 Elected
St. Lawrence, Quebec Liberal 1900.11.07 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1900.11.07 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal Party Quebec 1897.05.11 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Montréal no. 5 Quebec 1897.05.11 - 1900.12.06
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Quebec 1897.05.11 - 1900.12.06
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Summerlea,
Quebec
Municipal Government Mayor 1910 - 1912
Summerlea,
Quebec
Municipal Government Mayor Founder and first Mayor of Summerlea, Quebec 1897 - 1906
St-Henri,
Quebec
Municipal Government Municipal Councillor 1877 - 1877
St-Henri,
Quebec
Municipal Government Municipal Councillor 1875 - 1875

^



© Library of Parliament