PARLINFO

GRAHAM, Stan
Picture of GRAHAM,  Stan
© House of Commons 1984
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1926.01.29
Place of Birth: Northern Ireland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2010.09.30 (84 years old)
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 1811 Days (4 years, 11 months, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kootenay East, British Columbia Progressive Conservative 1988.11.21 Defeated
Kootenay East--Revelstoke, British Columbia Progressive Conservative 1984.09.04 Elected
Kootenay East--Revelstoke, British Columbia Progressive Conservative 1980.02.18 Defeated
Kootenay East--Revelstoke, British Columbia Progressive Conservative 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1984.09.04 - 1988.11.20
Progressive Conservative 1979.05.22 - 1980.02.17

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
British Army Member 1942 - 1952

^



© Library of Parliament