PARLINFO

NOLIN, The Hon. Pierre Claude, LL.L.
Picture of NOLIN, The Hon. Pierre Claude, LL.L.
© Senate 2014
Current Senator - De Salaberry, Quebec
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Lawyer
Contact Information
Language Preference: French
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-943-1451
Toll Free: 1-800-267-7362
Fax: 613-943-1792
E-Mail: pierreclaude.nolin@sen.parl.gc.ca
Senate of Canada
Ottawa, Ontario
K1A 0A4
Federal Political Experience
Years of Service: 7854 Days (21 years, 6 months, 2 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
De Salaberry, Quebec Maiden speech. Progressive Conservative 1993.06.18 - Mulroney, Martin Brian
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2004.02.02 -
Progressive Conservative 1993.06.18 - 2004.02.01

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Speaker of the Senate

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Speaker of the Senate 2014.11.27 -
Speaker pro tempore 2013.11.20 - 2014.11.26

^ Committees - Senate
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details

Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Articles

  • Accommodation as a Canadian tradition.
    Canadian Parliamentary Review. 31 (2):5-9 Summer 2008.

  • L'accommodement : une tradition canadienne.
    Revue parlementaire canadienne. 31 (2):5-9 été 2008.

  • Comment réinventer la politique canadienne sur les drogues illicites?.
    Éthique publique. 5 Automne 2003.


^ Multiple Authors Chapters in Books

  • Les drogues : les coûts cachés de la prohibition.
    In : Les drogues : les coûts cachés de la prohibition / Line Beauchesne ; [préface du sénateur Pierre Claude Nolin]. Montréal : Bayard; 2006.


^



© Library of Parliament